Sprawdź nas:

ARCHIWUM

  1. pl
  2. en

Spektakl powstał w oparciu o historię z powieści Kobieta z wydm japońskiego pisarza Kōbō Abe. Inspiracją dla adaptacji stała się magiczna przestrzeń interakcji między bohaterami książki. Opowieść pisana na piasku, wyrażona językiem ciała, ruchu i gestu. Skupiona na historii więzi między kobietą a mężczyzną, lecz poza fabularnym i przyczyno-skutkowym przebiegiem zdarzeń. Doświadczenie poza logiką i relacją, w swej własnej, intymnej naturze. Spektakl Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm jest próbą przeniesienia widza do momentu poza czasem, do myśli, że dostępna jest nam tylko przestrzeń tu i teraz. Subtelne interakcje, osadzone w przestrzeni sceny inspirowanej fotografiami Shōjiego Uedy, tworzą emocjonalny pejzaż. W którym momencie rodzi się więź? Jaką naturę ma ludzka potrzeba bliskości?

Twórcy spektaklu rozpoczęli współpracę w Studiu Dwóch Ścieżek, działającym w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu w ramach projektu BodyConstitution (realizowanego w latach 2013–2016), skupionym wokół problematyki treningu aktora-performera. Twórcze poszukiwania grupy, prowadzonej przez Przemysława Błaszczaka i Jakuba Gontarskiego, dały mocny impuls do pracy artystycznej. Spektakl Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm w reżyserii Przemysława Błaszczaka jest efektem metod wykorzystywanych w Studiu oraz etapem domknięcia wspólnej pracy z Karoliną Brzęk oraz Tomášem Wortnerem – współtwórcami spektaklu. Do realizacji przedstawienia dołączyli również Anna Duda (dramaturgia) i Damian Borowiec (oprawa muzyczna).

Piasek – luźna skała osadowa, składa się głównie z ziaren kwarcu; czasem zawiera magnetyt, kasyteryt, a rzadziej złoty pył. Przekrój od 1/8 mm do 2 mm. (…) Piasek nie jest na pewno odpowiednim siedliskiem dla życia. Czy jednak nieruchomość jest absolutnie koniecznym warunkiem istnienia? Czy antagonizmy nie rodzą się właśnie dlatego, że staramy się trzymać jednego miejsca? Gdybyśmy zrezygnowali z przywiązania do jednego miejsca i poddali się ruchowi piasku, wtedy te antagonizmy stałyby się niemożliwe.

Kōbō Abe: Kobieta z wydm

Witaj w moim domu. Medytacje o kobiecie z wydm

  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en