Sprawdź nas:

ARCHIWUM

 1. pl
 2. en

IV Letnia Szkoła Studia Kokyu to dziesięć dni intensywnego treningu fizycznego i głosowego skoncentrowanego na odnalezieniu/zbudowaniu obecności aktora-performera w zespole, rozbudzeniu wewnętrznej energii i kreatywnej wyobraźni w pracy z ruchem, głosem, słowem i pieśnią. Szkoła będzie miała charakter intensywnej pracy fizycznej i wokalnej.

Prowadzący, Joanna Kurzyńska, Marie Walker i Przemysław Błaszczak, w asystenturze Marty Horyzy, są doświadczonymi performerami i pedagogami teatru, stanowią trzon Studia Kokyu i nieustannie pogłębiają swoją praktykę. Poprowadzą oni uczestników warsztatów przez  głęboką, indywidualną, a zarazem wspólną, zespołową artystyczną  podróż do tlącego się  zarzewia, czyli miejsca, z którego swój początek bierze płomień świadomego procesu kreatywnego. Miejsca, w którym jestem dziś, ja, mój oddech, moje ciało, mój głos. By z zarzewia mógł powstać ogień, który ogrzeje dom, potrzebne są uwaga, troska, dbałość, koncentracja i wysiłek. I czas. Zarzewie może być okazją do podjęcia próby zatroszczenia się o ten początek, centrum. Powód rozpoczęcia ruchu, wzięcia oddechu, wydania z siebie dźwięku.

Elementy pracy:
 
trening Kokyu – trening pozwalający skoncentrować się na ruchu i oddechu w ich jedności, służący budowaniu koncentracji oraz wzmocnieniu ciała i przygotowaniu do pracy z głosem;
stado – bieg na kontakt – służy budowaniu grupy, podstawowy poziom tej praktyki nazywa się strojenie; budzi globalne słuchanie całego ciała, wymaga uważności i bycia w obecnym momencie;
trening partnerski – praca zarówno nad elementami akrobatycznymi w partnerowaniu, jak i nad budowaniem subtelnych relacji związanych z podążaniem/prowadzeniem, komunikacją przez dotyk oraz innymi fizycznymi kanałami komunikacji;
elementy aikido – japońskiej sztuki walki, opierającej się na idei wykorzystania i przekierowania energii, jaką otrzymuje się od atakującego. Praca zarówno z elementami treningu fizycznego, jak z bronią: bokkenem i – japońskim drewnianym mieczem i kijem;
Voice In Progress – autorski program badawczy Joanny Kurzyńskiej łączący w sobie techniki uwalniania głosu przez intensywną pracę z oddechem, świadomością ciała i wyobraźnią (praca oparta na elementach metod Kristin Linklater, Emmy Bonnici, nauczycieli Roy Hart Theatre)
Oddech – głos – śpiew – elementy w procesie odnowienia właściwych nawyków w pojmowaniu swojego głosu jako narzędzia komunikacji, jego funkcjonowania i możliwości w życiu codziennym oraz na scenie;
rezonatory/wibracje – wprowadzenie głosu w przestrzenie rezonacyjne ciała, rozwibrowanie ich w brzmieniu indywidualnym i we współbrzmieniu;
Harmonia Wspólnego Śpiewu – praktyka spotkania się w wielogłosowej pieśni jako otwarcie kanału indywidualnej ekspresji dla improwizacji oraz doświadczenia zespołowego przeżywania spędzanego czasu we współbrzmieniu, wspólnym opowiadaniu historii, znikaniu w jedności harmonicznej;
improwizacja i tworzenie struktur głosowo-ruchowych, mogących posłużyć jako materiał do pracy scenicznej.

Trening fizyczny ma na celu obudzić świadomość potencjału ruchowego uczestników i wewnętrznego widzenia i słyszenia siebie/partnera/zespołu. Trening głosowy i praca z pieśniami pozwolą się skupić na głosie  jako narzędziu komunikacji w codziennym życiu. 

Leśna baza Instytutu Grotowskiego w Brzezince sprzyja zatopieniu się w ciszy wśród otaczającej natury – lasów, jezior, leśnych strumyków, w oddaleniu od miejskiego hałasu. Cisza stwarza możliwość przyjrzenia się sobie i usłyszenia siebie, bycia tu i teraz.

Warsztaty adresowane są do osób zaawansowanych w pracy z ruchem, śpiewem, tańcem, sztuką aktorską czy działaniami performatywnymi. Zapraszamy aktorów, tancerzy, wokalistów, choreografów, artystów integrujących różne dziedziny sztuki, studentów szkół artystycznych. Podkreślamy, że Letnia Szkoła Studia Kokyu ma charakter intensywnego treningu, który wymaga odpowiedniego przygotowania  nie tylko fizycznego, ale także mentalnego.

 

Warsztaty odbędą się w Brzezince, historycznej, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, 40 km od Wrocławia. Początki leśnej bazy w Brzezince sięgają 1971 roku, kiedy Jerzy Grotowski wraz z aktorami Teatru Laboratorium przeprowadzili renowację znajdujących się tu obiektów. W skład odnowionych zabudowań gospodarskich, otoczonych 10 hektarami lasu, wchodzą sala teatralna, sale studyjne i kwatery. Obecnie Brzezinka służy głównie działaniom warsztatowym.

HARMONOGRAM

24.07.2022 - 4.08.2022

 

8:00–8:45 śniadanie

9:00–10:00 trening Kokyu

10:15–13:00 sesja pracy

13:00–15:00 przerwa obiadowa

15:00–18:00 sesja pracy

18:30–19:30 kolacja

19:30–21:00 „Harmonia wspólnego śpiewu”/dyskusje/projekcje

 

 • Ćwiczenia odbywają się głównie boso, w wygodnych strojach treningowych (długie spodnie, bez guzików, pasków i zamków)
 • Przyjazd do Brzezinki 29 sierpnia późnym popołudniem, wyjazd 9 września rano. Gwarantowany transport z centrum Wrocławia do Brzezinki i z powrotem.
 • Prowadzący przewidują jeden dzień wolny w trakcie warsztatu (regeneracja, spacery, czas na pracę własną). Nie zapewniamy wtedy transportu do Wrocławia.

 

KOSZT I ZAPISY

Koszt: EARLY BIRD PRICE 2500 PLN (przy wpłacie do 15.06.2022 )

Koszt: 2850 PLN (przy wpłacie po 15.06.2022)

Cena obejmuje pełne wyżywienie i noclegi. Uczestnicy wspólnie przygotowują śniadania i kolacje, a także sprzątają salę do ćwiczeń.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 31 czerwca 2022 do Przemysława Błaszczaka na adres: p.blaszczak@grotowski-institute.pl Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona. Gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości 50% kwoty. Telefon kontaktowy: +48 661 927 323.

 

NASZE POPRZEDNIE SZKOŁY

PROWADZĄCY

Joanna Kurzyńska jest wrocławianką, absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec. Pracuje jako aktorka, piosenkarka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i pedagożka.

 

Przemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego).

 

 Więcej   

 Więcej   

Marie Walker jest brytyjską aktorką, absolwentką Rose Bruford College w Londynie. Współpracuje ze Studiem Kokyu od września 2019

 

Marta Horyza jest aktorką, absolwentką Fontainebleau School of Acting we Francji. Ze Studiem Kokyu związana od października 2016 roku.

 Więcej   

 Więcej   

Movie by AQQ.MEDIA

Movie by Marek Hajduk

14.07 - 4.08.2022 - - Leśna Baza, BRZEZINKA

W ASYSTENTURZE

 1. pl
 2. en
 1. pl
 2. en
 1. pl
 2. en
 1. pl
 2. en

ZARZEWIE 
IV Letnia Szkoła

ZARZEWIE. VI Letnia Szkoła

PROWADZĄCY

Joanna Kurzyńska jest wrocławianką, absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec. Pracuje jako aktorka, piosenkarka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i pedagożka.

 

Przemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego).

 

 Więcej   

 Więcej   

Marie Walker jest brytyjską aktorką, absolwentką Rose Bruford College w Londynie. Współpracuje ze Studiem Kokyu od września 2019

 

 Więcej